Gazeta Podatkowa nr 6 (1568) z dnia 21.01.2019
Przekształcenie spółki cywilnej w spółkę z o.o. spółkę komandytową
Jestem wspólnikiem spółki cywilnej. Odrębnie od niej prowadzę jeszcze indywidualną działalność. Planuję z pozostałymi wspólnikami przekształcenie spółki cywilnej w spółkę z o.o. spółkę komandytową.
1) Czy spółkę cywilną można przekształcić w taką spółkę? Jeżeli tak, to jak przeprowadzić procedurę transformacji?
Spółka cywilna może być przekształcona w każdą ze spółek handlowych, gdy zadecydują o tym jednomyślnie jej wspólnicy. Przy tym wymogi proceduralne są różne w zależności od tego, czy spółka cywilna ma być przekształcona w spółkę jawną, czy inną spółkę handlową. Jedynie w pierwszym przypadku formalności są ograniczone do minimum (art. 26 § 4-6 K.s.h. - Dz. U. z 2017 r. poz. 1577 ze zm.).
Natomiast w kwestii czy spółka cywilna może być przekształcona w spółkę z o.o. spółkę komandytową należy wskazać, że chodzi tu o spółkę komandytową, której komplementariuszem jest spółka z o.o. Ta konstrukcja pozwala na korzystanie z zalet spółki osobowej w zakresie rozliczania podatku dochodowego i na ograniczenie odpowiedzialności wspólników (patrz ramka).
Przepisy K.s.h. nie regulują odrębnej procedury przekształcenia spółki cywilnej w spółkę z o.o. spółkę komandytową. Regulują jedynie ewentualność przekształcenia spółki cywilnej m.in. w spółkę komandytową (por. art. 551 § 2 K.s.h., art. 552-570 i art. 581-584 K.s.h.). Odrębny etap transformacji spółki cywilnej może zaś polegać na założeniu przez wspólników dodatkowo spółki z o.o., a następnie jej przystąpieniu do spółki komandytowej i przyjęciu przez nią statusu komplementariusza. Jest to jeden ze scenariuszy, z którego skorzystanie może doprowadzić wspólników do tego, że zamiast w ramach spółki cywilnej będą ostatecznie funkcjonować jako wspólnicy (komandytariusze) spółki komandytowej, której komplementariuszem jest ich spółka z o.o.
2) Obecnie opłacam za siebie do ZUS składki na ubezpieczenia społeczne z jednej prowadzonej działalności oraz dwie składki na ubezpieczenie zdrowotne: jedną z tytułu indywidualnie prowadzonej działalności, a drugą - z racji bycia wspólnikiem w spółce cywilnej. Ile składek na ubezpieczenia społeczne oraz na ubezpieczenie zdrowotne będę musiał opłacać za siebie po przeprowadzonym przekształceniu?
Osoba prowadząca kilka rodzajów działalności pozarolniczej opłaca składki społeczne z jednego wybranego przez siebie rodzaju działalności.
Natomiast uzyskując przychody z więcej niż jednego rodzaju działalności, składkę na ubezpieczenie zdrowotne należy opłacać odrębnie od każdego z nich. Wśród rodzajów działalności wymienia się zarówno pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzoną na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych, jak i działalność gospodarczą prowadzoną w formie spółki cywilnej, a także działalność gospodarczą prowadzoną w formie spółki komandytowej. Wynika to z art. 82 ust. 3 i ust. 5 pkt 1, 4 i 9 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1510 ze zm.).
Z odpowiedzi na pierwsze pytanie wynika, że spółka cywilna po przekształceniu będzie spółką komandytową. Jeśli przekształcenie nastąpi w trakcie miesiąca kalendarzowego, wtedy Czytelnik będzie de facto prowadził w tym miesiącu trzy rodzaje działalności (tj. indywidualnie prowadzoną działalność, działalność w spółce cywilnej oraz w spółce komandytowej). W konsekwencji powinien zapłacić za siebie za ten miesiąc trzy (pełne) składki zdrowotne. Natomiast za kolejne miesiące będzie opłacał za siebie - tak jak obecnie - dwie składki zdrowotne: z tytułu indywidualnie prowadzonej działalności oraz działalności w spółce komandytowej. Nie musiałby opłacać za siebie dodatkowej składki zdrowotnej w przypadku założenia wraz z pozostałymi wspólnikami spółki z o.o., która przystąpiłaby do spółki komandytowej jako komplementariusz. Prowadzenie działalności jako wspólnik wieloosobowej spółki z o.o. nie jest bowiem tytułem do ubezpieczenia zdrowotnego.
Dla osób prowadzących pozarolniczą działalność podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne stanowi dowolnie zadeklarowana kwota, która nie może być jednak niższa niż 75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w IV kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku (na dzień oddania gazety do druku przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w IV kwartale 2018 r. nie zostało jeszcze ogłoszone).
Wysokość składek ZUS obowiązująca przedsiębiorców dostępna jest w serwisie www.wskazniki.gofin.pl.
Prowadząc kilka rodzajów działalności przedsiębiorca powinien za każdy miesiąc kalendarzowy naliczać i opłacać składkę zdrowotną od kwoty nie niższej niż iloczyn ilości prowadzonych działalności i 75% przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w IV kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku.
Cechy tzw. spółki z o.o. spółki komandytowej Spółka z o.o. spółka komandytowa to spółka komandytowa, której komplementariuszem jest spółka z o.o. Spółka komandytowa zaciąga zobowiązania we własnym imieniu i sama ponosi odpowiedzialność za długi swoim majątkiem (art. 8 K.s.h.). W spółce komandytowej występują wspólnicy o zróżnicowanej odpowiedzialności za zobowiązania cywilnoprawne. Tylko komplementariusz ponosi nieograniczoną odpowiedzialność za długi spółki zarówno cywilnoprawne (art. 22 § 2 i art. 31 w zw. z art. 103 K.s.h.), jak i publicznoprawne (art. 115 Ordynacji podatkowej - Dz. U. z 2018 r. poz. 800 ze zm.). Natomiast komandytariusz nie odpowiada za długi publicznoprawne. Z kolei w odniesieniu do długów cywilnoprawnych jego odpowiedzialność jest ograniczona, a jeżeli wartość jego wkładu wniesionego do spółki jest równa bądź wyższa od sumy komandytowej, wówczas nie ponosi on odpowiedzialności za długi spółki (zob. art. 111, art. 112 § 1 i art. 104 § 4 K.s.h.). Spółka komandytowa pozwala zatem na ograniczenie odpowiedzialności wspólników. Nie jest przy tym podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. To wspólnicy rozliczają się z podatku dochodowego. Te cechy przesądzają o rosnącej popularności tej konstrukcji. W spółce komandytowej status komplementariusza najczęściej przyjmuje na siebie osoba prawna, np. spółka z o.o. Szeroka odpowiedzialność komplementariusza powiązana jest z tym, że to jemu przysługuje prawo prowadzenia spraw i reprezentacji spółki komandytowej (art. 117-118 i art. 121 K.s.h.). Jeżeli komplementariuszem jest spółka z o.o., wówczas to ona poprzez swój zarząd reprezentuje spółkę komandytową. Często w takim przypadku komandytariusz spółki komandytowej wchodzi w skład zarządu spółki z o.o. - komplementariusza i w ten sposób jest osobą decyzyjną w spółce komandytowej. |
www.KodeksSpolek.pl - Przekształcanie spółek:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|