Gazeta Podatkowa nr 11 (1886) z dnia 7.02.2022
Przekształcenie spółki komandytowej w jawną i zmiana zasad jej opodatkowania
Planujemy przekształcenie spółki komandytowej w spółkę jawną. Obecnie wspólnikami spółki komandytowej są tylko osoby fizyczne. Spółka komandytowa jest podatnikiem CIT. Przyjmujemy, że po przekształceniu spółka jawna osób fizycznych nie będzie podatnikiem CIT. Czy prawidłowo?
TAK. Spółka komandytowa może być przekształcona w spółkę jawną zgodnie z przepisami K.s.h. (por. art. 551 i nast.).
Spółka jawna osób fizycznych powstała na skutek przekształcenia innej spółki handlowej nie będzie podatnikiem CIT. Nie musi składać CIT-15J, aby pozostać czy stać się podmiotem transparentnym podatkowo (tj. nie być podatnikiem CIT). Status podatnika CIT w świetle przepisów uzyska bowiem spółka jawna mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli jej wspólnikami nie są wyłącznie osoby fizyczne oraz spółka jawna nie złoży CIT-15J w terminie 14 dni, licząc od dnia zarejestrowania spółki jawnej powstałej z przekształcenia innej spółki (art. 1 ust. 3 pkt 1a lit. c ustawy o pdop - Dz. U. z 2021 r. poz. 1800 ze zm.).
Warto też dodać, że 21 grudnia 2021 r. opublikowana została informacja o wydaniu przez Szefa KAS opinii zabezpieczającej w zakresie przekształcenia spółki komandytowej w spółkę jawną (z dnia 24 sierpnia 2021 r., nr DKP2.8011.5.2021). W opisie czynności poddanej ocenie wskazane zostało, że spółka komandytowa zmieni najpierw skład wspólników na obejmujący wyłącznie dwie osoby fizyczne (zamiast osoby fizycznej i spółki z o.o.), a następnie dojdzie do przekształcenia w spółkę jawną. W opinii tej Szef KAS stwierdził, że czynność opisana we wniosku nie spełnia ustawowych kryteriów unikania opodatkowania. Instytucję klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania określa się jako zespół norm mających na celu przeciwdziałanie zachowaniom, które obniżają wielkość zobowiązania podatkowego poprzez realizację czynności, które wprawdzie spełniają warunki formalne przewidziane dla danych transakcji, jednak sprzeciwiają się celowi ustawy podatkowej.
W ocenie Szefa KAS, pomimo możliwości osiągnięcia przez wnioskodawców korzyści podatkowej (tu: w postaci niepowstania zobowiązania podatkowego w CIT w stosunku do przyszłych zysków spółki), a także stwierdzenia, że osiągnięcie korzyści podatkowej może być jednym z głównych celów dokonania czynności można:
1) przyjąć, że w przedstawionych we wniosku okolicznościach opisana korzyść podatkowa nie pozostaje w sprzeczności z przedmiotem lub celem ustawy podatkowej lub jej przepisu,
2) uznać, że sposób dokonania czynności nie jest sztuczny, a zatem mógłby być zastosowany na podstawie przedstawionych okoliczności przez podmiot działający rozsądnie i kierujący się celami zgodnymi z prawem.
Co do pkt 1 Szef KAS wskazał, że celem objęcia spółek komandytowych CIT nie było ogólne, podwójne opodatkowanie dochodu osiąganego przez spółkę komandytową, ale tej części dochodu, która w formie zysku przekazywana jest wspólnikom obarczonym ograniczoną odpowiedzialnością za zobowiązania tej spółki. Jednym z celów opodatkowania spółek komandytowych CIT jest wyeliminowanie sytuacji, gdy spółka komandytowa, której komplementariuszem jest spółka kapitałowa (spółka z o.o.), korzysta z jednokrotnego opodatkowania dochodów, przy jednoczesnym zachowaniu atrybutów działalności charakterystycznych dla spółek kapitałowych (tj. ograniczonej odpowiedzialności wspólnika za zobowiązania spółki). W ten sposób następuje połączenie podstawowych zalet spółek osobowych i spółek kapitałowych: jednokrotne opodatkowanie dochodu oraz ograniczona odpowiedzialność za zobowiązania. W niniejszej sprawie po przekształceniu spółki wspólnikami spółki jawnej będą jedynie osoby fizyczne, które mogą ponosić odpowiedzialność swoim prywatnym majątkiem za zobowiązania powstałe w ramach prowadzonej przez nie działalności. W konsekwencji, pomimo jednokrotnego opodatkowania dochodu, zwiększy się jednocześnie zakres odpowiedzialności jej wspólników.
www.KodeksSpolek.pl - Przekształcanie spółek:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|