Gazeta Podatkowa nr 30 (1071) z dnia 14.04.2014
Kłopoty z treścią umowy spółki cywilnej
Przymierzamy się do założenia spółki cywilnej. Co należy uregulować w umowie spółki? Czy można wprowadzić postanowienie, zgodnie z którym zysk będzie wypłacany wspólnikom comiesięcznie?
Kodeks cywilny bardzo lakonicznie odnosi się do kwestii treści umowy spółki cywilnej. Z art. 860 § 1 K.c. wynika, że przez umowę spółki wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego poprzez działanie w sposób oznaczony, w szczególności przez wniesienie wkładów. Kodeks nie określa pozostałych elementów umowy spółki cywilnej. Przyjmuje się jednak, że poprawnie skonstruowana umowa powinna określać co najmniej:
- dane dotyczące wspólników (oraz dodatkowo nazwę spółki),
- przedmiot działalności (czyli wspólny cel gospodarczy),
- wnoszone wkłady (własność, inne prawa albo świadczenie usług, najlepiej ze wskazaniem ich wartości), bądź też inny sposób dążenia do osiągnięcia celu spółki,
- kwestie dotyczące prowadzenia spraw i reprezentacji spółki,
- udział wspólników w zyskach i stratach,
- możliwość podziału i wypłaty zysków w trakcie trwania spółki oraz
- określenie jej roku obrachunkowego.
Z treści art. 860 § 1 K.c. wynika więc, że w umowie obligatoryjnie muszą znaleźć się tylko pierwsze trzy z wymienionych elementów. W razie braku pozostałych, stosunki między wspólnikami będą regulowane stosownie do pozostałych przepisów dotyczących spółki cywilnej (art. 860–875 K.c.). Umowa może więc dość elastycznie kształtować relacje pomiędzy wspólnikami. Może również regulować terminy wypłaty zysku czy też obowiązku pokrycia straty, w tym przewidywać, że ewentualny zysk będzie dzielony comiesięcznie.
www.KodeksSpolek.pl - Spółki osobowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
15.01.2025 (środa)
20.01.2025 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|