Gazeta Podatkowa nr 71 (1946) z dnia 5.09.2022
Nie każda zmiana umowy spółki wymaga rozliczenia PCC
Jestem wspólnikiem spółki jawnej. Do spółki przystąpi kolejna osoba. Tytułem wkładu wniesie ona swoją pracę na rzecz spółki w postaci usług świadczonych dla klientów. Czy od takiego wkładu trzeba rozliczyć PCC?
NIE. Przedmiotem wkładu wspólnika do spółki jawnej może być m.in. świadczenie pracy lub usług, w tym tych wykonywanych dla klientów (art. 48 § 2 K.s.h.).
Wniesienie do spółki jawnej wkładu w postaci pracy/świadczenia usług nie wiąże się z koniecznością rozliczenia PCC. Za zmianę umowy spółki osobowej na potrzeby PCC uważa się bowiem m.in. wniesienie lub podwyższenie wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki (art. 1 ust. 1 pkt 2 i ust. 3 pkt 1 ustawy o PCC - Dz. U. z 2022 r. poz. 111 ze zm.). Świadczenie pracy przez wspólnika nie stanowi zaś zasobu majątkowego. Nie jest też możliwe ujęcie jako aktywów oczekiwanych przyszłych korzyści ekonomicznych z pracy. Dlatego też, mimo że świadczenie pracy lub usług oznacza dla spółki pewną korzyść ekonomiczną, to nie można takiego wkładu uznać za składnik zwiększający majątek spółki. Organy podatkowe podzielają pogląd o braku opodatkowania PCC zmiany umowy spółki osobowej w zakresie wkładu w postaci pracy wspólnika (por. np. interpretację indywidualną Dyrektora KIS z dnia 15 kwietnia 2020 r., nr 0111-KDIB2-2.4014.62.2020.1.MM).
www.KodeksSpolek.pl - Spółki osobowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|