Gazeta Podatkowa nr 26 (1067) z dnia 31.03.2014
Rozliczenie zagranicznego wspólnika spółki komandytowej
Spółka komandytowa jest zarejestrowana w Polsce i tu prowadzi działalność gospodarczą oraz ma swoją siedzibę. Jej wspólnikami są również osoby mające miejsce zamieszkania na terytorium Niemiec. Czy od przychodów z działalności prowadzonej w formie spółki mogą oni płacić podatek liniowy, czy też muszą płacić podatek według skali podatkowej?
Niemieccy wspólnicy spółki komandytowej mogą płacić podatek liniowy od przychodu z działalności prowadzonej w Polsce w formie spółki komandytowej.
Spółka komandytowa to spółka osobowa prawa handlowego, która jest transparentna podatkowo. Oznacza to, że na gruncie podatku dochodowego nie jest ona podatnikiem podatku dochodowego. Podatnikami są jej wspólnicy. Dla nich przychody z udziału w spółce komandytowej prowadzącej działalność gospodarczą uznaje się za przychody ze źródła, jakim jest działalność gospodarcza (art. 5b ust. 2 ustawy o pdof).
Jeżeli wspólnikiem spółki komandytowej jest osoba niemająca na terytorium Polski miejsca zamieszkania, to, w myśl art. 3 ust. 2a i ust. 2b pkt 3 ustawy o pdof, od dochodów osiągniętych w Polsce z działalności gospodarczej prowadzonej na terytorium Polski podlega obowiązkowi podatkowemu. Wskazane przepisy należy stosować z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska (art. 4a ustawy o pdof).
W omawianym przypadku powstaje potrzeba uwzględnienia art. 7 umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku (Dz. U. z 2005 r. nr 12, poz. 90). W jego świetle rozstrzygnięcia wymaga, czy osoba mająca miejsce zamieszkania w Niemczech będzie działać w Polsce poprzez zakład.
W praktyce przyjęło się - przy spełnieniu przesłanek powstania zakładu, określonych przepisami umowy międzynarodowej (istnienie placówki, stały charakter placówki, wykonywanie działalności przedsiębiorstwa) - że przedsiębiorstwo spółki osobowej stanowi zakład wspólników. Stanowisko takie wynika m.in. z publikacji pt. "Model Konwencji OECD Komentarz" (red. B. Brzeziński, Oficyna Prawa Polskiego, Warszawa 2010, str. 734), w której stwierdzono, że: "W związku z transparentnością spółek osobowych udział w spółce osobowej stanowi formę prowadzenia działalności gospodarczej jej wspólników. W konsekwencji jeśli zostaną spełnione pozostałe przesłanki uznania za stały zakład (tj. posiadanie placówki oraz stałość prowadzenia działalności) spółka osobowa może funkcjonować jako stały zakład dla każdego z jej wspólników". Jest ono również akceptowane przez organy podatkowe (por. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 27 września 2012 r., nr IPPB1/415-770/12-2/KS i Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 11 kwietnia 2012 r., nr IPTPB2/415-40/12-3/MP), które kwalifikują przedsiębiorstwo spółki osobowej jako zakład wspólnika.
W opisanej sytuacji oznacza to, że wspólnicy spółki komandytowej, którzy mają miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w Niemczech, wykonują działalność przez położony w Polsce zakład. Tym samym ich zyski z udziału w spółce komandytowej będą, stosownie do art. 7 wspomnianej umowy, podlegały opodatkowaniu w Polsce, w takiej mierze, w jakiej mogą być przypisane temu zakładowi.
W zakresie opodatkowania dochodów osób fizycznych z działalności prowadzonej w formie spółki komandytowej należy uwzględnić zasady określone ustawą o pdof. Ta zaś dopuszcza, w art. 9a ust. 2, aby dochody podatnika z działalności gospodarczej były opodatkowane podatkiem liniowym, bez względu na to, czy podatnik ten jest osobą mającą, czy niemającą w Polsce miejsca zamieszkania. Należy pamiętać, że w celu wyboru podatku liniowego konieczne jest złożenie pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania w terminach określonych w powołanym art. 9a ust. 2 ustawy o pdof.
www.KodeksSpolek.pl - Spółki osobowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
15.01.2025 (środa)
20.01.2025 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|