Gazeta Podatkowa nr 1 (1042) z dnia 2.01.2014
Które spółki osobowe zapłacą CIT od 2014 r.?
Funkcjonujemy w ramach spółki cywilnej. Rozważamy jednak przekształcenie w spółkę handlową. Czy wszystkie spółki handlowe zobowiązane są od tego roku rozliczać się z podatku dochodowego?
NIE. W dalszym ciągu zasadą jest, że spółki osobowe nie są podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych. Każdy ze wspólników płaci podatek dochodowy od dochodów osiągniętych ze spółki.
Wyjątek od tej zasady dotyczy jedynie spółki komandytowo-akcyjnej. Z dniem 1 stycznia 2014 r. spółka ta włączona została do zakresu podmiotowego ustawy o pdop. W myśl art. 1 ust. 3 ustawy o pdop (Dz. U. z 2011 r. nr 74, poz. 397 ze zm.) jej przepisy stosuje się również m.in. do spółek komandytowo-akcyjnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium RP. Poza tym w ustawie o pdop i pdof dokonano szeregu zmian o charakterze dostosowującym. Wedle nowych przepisów spółka komandytowo-akcyjna (S.K.A.) zobowiązana jest opłacać zaliczki na podatek dochodowy i składać zeznania roczne (analogicznie jak spółki kapitałowe). Z kolei jej wspólnicy (zarówno akcjonariusze, jak i komplementariusze) opodatkowani są od faktycznie uzyskanego przez nich przychodu z tytułu udziału w zysku takiej spółki (a nie na bieżąco).
Spółki S.K.A. zobowiązane są stosować nowe przepisy ustaw o pdop i o pdof począwszy od pierwszego dnia roku obrotowego danej spółki rozpoczynającego się po dniu 31 grudnia 2013 r. Szczególna regulacja dotyczy spółek powstałych 12 grudnia 2013 r. bądź później, których rok obrotowy rozpoczęty w 2013 r. nie kończył się w dniu 31 grudnia 2013 r., a także spółek, które zmieniły rok obrotowy 12 grudnia 2013 r. bądź później. Spółki te miały obowiązek zamknąć księgi rachunkowe na dzień 31 grudnia 2013 r. i sporządzić sprawozdanie finansowe. Pierwszy rok podatkowy takiej spółki rozpoczął się z dniem 1 stycznia 2014 r. i trwa do końca przyjętego roku obrotowego.
Zmiany te wprowadziła ustawa o zmianie ustawy o pdop, ustawy o pdof oraz ustawy o podatku tonażowym (Dz. U. z 2013 r. poz. 1387). Tekst projektu tej ustawy przewidywał, że z podatku dochodowego od osób prawnych rozliczać się będą również spółki komandytowe. W trakcie prac sejmowych zrezygnowano jednak z tej kontrowersyjnej propozycji.
Natomiast wyodrębnienie spółki komandytowo-akcyjnej z zakresu spółek osobowych i objęcie jej podatkiem CIT z prawnego punktu widzenia nie jest dyskusyjne. Rozwiązanie polegające na nadaniu polskiej spółce S.K.A., charakteru osobowego odbiega od rozwiązań przyjętych w większości krajów europejskich (por. uchwała NSA w składzie 7 sędziów z dnia 20 maja 2013 r., sygn. akt II FPS 6/12). Przepisy K.s.h. zaliczają tę spółkę w dalszym ciągu do spółek osobowych. Jednakże regulacja kodeksowa dotycząca bezpośrednio S.K.A. nie jest kompletna. Stosuje się do tej spółki odpowiednio przepisy o spółce akcyjnej bądź jawnej. Przy czym zasadą jest stosowanie przepisów o spółce akcyjnej, przepisy o spółce jawnej stosuje się tylko w sprawach wymienionych w art. 126 § 1 pkt 1 K.s.h.
www.KodeksSpolek.pl - Spółki osobowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
15.01.2025 (środa)
20.01.2025 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|