Gazeta Podatkowa nr 46 (983) z dnia 10.06.2013
Spółka jawna zawiesza wykonywanie działalności gospodarczej
W ramach spółki jawnej prowadzimy działalność polegającą na sprzedaży działek budowlanych. Wobec zastoju na rynku nieruchomości zamierzamy zawiesić działalność. Jak przeprowadzić tę procedurę?
Każdy przedsiębiorca w rozumieniu art. 4 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2010 r. nr 220, poz. 1447 ze zm.), w tym również spółka jawna, może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej, o ile nie zatrudnia pracowników. Dopuszczalność i zasady zawieszania wykonywania działalności gospodarczej reguluje art. 14a ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Kwestie związane ze zgłaszaniem zawieszenia do KRS uregulowane są natomiast w art. 20c, art. 20d i art. 22a ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz. U. z 2007 r. nr 168, poz. 1186 ze zm.).
Decyzja wspólników o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej przez spółkę jawną powinna być podjęta w wyniku jednomyślnej uchwały jej wspólników, chyba że co innego wynika z umowy spółki. Dla celów dalszego postępowania uchwała powinna zostać podjęta na piśmie. Uchwała jest jednym z dokumentów dołączanych do wniosku składanego do KRS. Wniosek o ujawnienie w KRS zawieszenia należy sporządzić na urzędowym formularzu KRS-Z62. W zgłoszeniu, tak jak w uchwale, należy wskazać okres zawieszenia.
Okres ten może wynosić od 30 dni (ewentualnie liczbę dni miesiąca lutego) do 24 miesięcy. Okres zawieszenia może być oznaczony w dniach, miesiącach albo miesiącach i dniach. Rozpoczyna się od dnia wskazanego we wniosku, nie wcześniej jednak niż w dniu złożenia wniosku. Okres zawieszenia trwa do dnia złożenia wniosku o wpis informacji o wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej lub do dnia późniejszego wskazanego w tym wniosku.
Wniosek do KRS dotyczący zawieszenia/wznowienia działalności gospodarczej spółki handlowej jest wolny od opłat.
Do KRS-Z62 trzeba dołączyć również oświadczenie spółki o niezatrudnianiu pracowników. Oświadczenie powinno być podpisane zgodnie z obowiązującymi w spółce zasadami reprezentacji (np. samodzielnie przez jednego ze wspólników). Wraz z wnioskiem należy również złożyć formularz RG-1 adresowany do urzędu statystycznego oraz niezbędne dokumenty do ZUS. Sąd przekaże je organom w ramach tzw. systemu jednego okienka. Wniosek do KRS nie podlega opłacie sądowej. Dokonany na jego skutek wpis do rejestru nie podlega zaś ujawnieniu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. W efekcie całe postępowanie jest wolne od jakichkolwiek opłat.
www.KodeksSpolek.pl - Spółki osobowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
15.01.2025 (środa)
20.01.2025 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|