Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 13 (804) z dnia 1.05.2013
Składanie do urzędu skarbowego sprawozdań finansowych spółek osobowych
Od października 2012 r. jesteśmy spółką komandytową (wspólnikami są tylko osoby fizyczne) przekształconą ze spółki z o.o. Za okres od 1.01.2012 r. do 31.12.2012 r. sporządziliśmy sprawozdanie finansowe, które niebawem zostanie zatwierdzone przez walne zgromadzenie wspólników. Czy sprawozdanie finansowe spółki ma składać do urzędu skarbowego każdy ze wspólników - osoby fizyczne wraz z zeznaniem podatkowym, czy też jest jakaś inna zasada?
Minister Finansów określił w rozporządzeniu właściwość miejscową urzędu skarbowego, do którego spółka osobowa składa sprawozdanie finansowe dołączone do zeznania podatkowego. |
Zgodnie z art. 45 ust. 5 ustawy o PDOF, podatnicy prowadzący księgi rachunkowe obowiązani do sporządzenia sprawozdania finansowego dołączają do zeznania sprawozdanie finansowe. W sytuacji spółki komandytowej, o której mowa w pytaniu, jako spółki osobowej, sprawozdanie finansowe sporządza spółka, a nie poszczególni jej wspólnicy. I takie właśnie sprawozdanie finansowe sporządzone przez spółkę podlega złożeniu do urzędu skarbowego. Problem przedstawiony w pytaniu, a mianowicie, do którego urzędu skarbowego należy złożyć takie sprawozdanie, rozstrzyga rozporządzenie Ministra Finansów z 22 sierpnia 2005 r. w sprawie właściwości organów podatkowych (Dz. U. nr 165, poz. 1371 ze zm.). W myśl § 4 ust. 3 tego rozporządzenia, w przypadku spółki niemającej osobowości prawnej (a więc i spółki komandytowej), właściwym miejscowo organem podatkowym, w którym składa się sprawozdanie finansowe dołączone do zeznania podatkowego, jest:
1) organ podatkowy właściwy ze względu na adres siedziby spółki, jeżeli przynajmniej dla jednego wspólnika jest on właściwy,
2) organ podatkowy właściwy dla jednego ze wspólników wedle ich wyboru, jeżeli organ podatkowy, o którym mowa w pkt 1, nie jest właściwy dla żadnego ze wspólników, a jeżeli wspólnicy nie dokonali wyboru - organ podatkowy właściwy dla wspólnika wskazanego w pierwszej kolejności w umowie spółki.
Oznacza to, że sprawozdanie finansowe spółki osobowej jest składane do urzędu skarbowego tylko raz, przez jednego ze wspólników, zgodnie z ww. zasadami.
Ponadto z informacji zawartych w pytaniu wynika, iż spółka komandytowa powstała w październiku 2012 r., w wyniku przekształcenia spółki z o.o. W takim przypadku nastąpiło przekształcenie spółki kapitałowej w spółkę osobową. Zgodnie z regulacjami ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2013 r. poz. 330), księgi rachunkowe zamyka się generalnie na dzień poprzedzający zmianę formy prawnej (art. 12 ust. 2 pkt 3) oraz otwiera na dzień zmiany formy prawnej (art. 12 ust. 1 pkt 3). Ustawa o rachunkowości zawiera także wyjątki od powyższej zasady, określone w art. 12 ust. 3 pkt 1, a mianowicie można nie zamykać i nie otwierać ksiąg rachunkowych w przypadku przekształcenia:
1) spółki osobowej oraz spółki cywilnej w inną spółkę osobową, a także
2) spółki kapitałowej w inną spółkę kapitałową,
które w tej sytuacji nie mają zastosowania.
Na dzień zamknięcia ksiąg rachunkowych sporządza się sprawozdanie finansowe (art. 45 ust. 1).
Jeżeli zatem przyjętym rokiem obrotowym spółki komandytowej jest rok kalendarzowy, to powyższe oznacza, że sporządzenie sprawozdania finansowego za rok obrotowy 1.01.2012 r. - 31.12.2013 r., o którym mowa w pytaniu, nie jest prawidłowe w świetle ww. przepisów ustawy o rachunkowości, z uwagi na mające miejsce w ciągu tego roku przekształcenie spółki z o.o. w spółkę komandytową.
www.KodeksSpolek.pl - Spółki osobowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
15.01.2025 (środa)
20.01.2025 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|