Poradnik VAT nr 1 (313) z dnia 10.01.2012
Cywilistyczne uregulowania dotyczące likwidacji spółki
W jaki sposób rozwiązać kwestię wzajemnych rozliczeń wspólników w przypadku likwidacji dwuosobowej spółki cywilnej?
Umowa spółki cywilnej zdefiniowana została w przepisie art. 860 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. nr 16, poz. 93 ze zm.). Przez umowę spółki cywilnej - w myśl powołanego przepisu - wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony, w szczególności przez wniesienie wkładów. W świetle uregulowań dotyczących VAT spółka cywilna (a nie jej poszczególni wspólnicy) jest podatnikiem VAT w rozumieniu ustawy o VAT. Istnieje możliwość zawiązania dwuosobowej spółki cywilnej (tak jak w sytuacji przedstawionej w pytaniu), jednak dwuosobowa spółka cywilna wiąże się z pewnym ryzykiem polegającym na tym, że wystąpienie jednego ze wspólników takiej spółki oznacza automatycznie jej likwidację, nie ma bowiem możliwości istnienia jednoosobowej spółki cywilnej.
Kwestia rozliczeń ze wspólnikiem występującym ze spółki uregulowana została w przepisach Kodeksu cywilnego. Zgodnie z art. 871 K.c., wspólnikowi występującemu ze spółki zwraca się w naturze rzeczy, które wniósł do spółki do używania, oraz wypłaca się w pieniądzu wartość jego wkładu oznaczoną w umowie spółki, a w braku takiego oznaczenia - wartość, którą ten wkład miał w chwili wniesienia. Należy przy tym zaznaczyć, że nie ulega zwrotowi wartość wkładu polegającego na świadczeniu usług albo na używaniu przez spółkę rzeczy należących do wspólnika. Występującemu wspólnikowi wypłaca się także w pieniądzu taką część wartości wspólnego majątku pozostałego po odliczeniu wartości wkładów wszystkich wspólników, jaka odpowiada stosunkowi, w którym występujący wspólnik uczestniczył w zyskach spółki.
Pamiętać przy tym należy, że za wszelkie zobowiązania spółki wspólnicy odpowiedzialni są solidarnie. Każdy ze wspólników jest uprawniony i zobowiązany do prowadzenia spraw spółki. Tak samo każdy wspólnik jest uprawniony do równego udziału w zyskach i w tym samym stosunku w stratach, bez względu na rodzaj i wartość wniesionego wkładu, chyba że inne postanowienia w tym zakresie zawiera umowa spółki.
www.KodeksSpolek.pl - Spółki osobowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
15.01.2025 (środa)
20.01.2025 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|