Gazeta Podatkowa nr 82 (2061) z dnia 12.10.2023
Moment otwarcia likwidacji spółki z o.o.
Wspólnicy spółki z o.o. podjęli uchwałę o jej likwidacji. W dniu 10 października 2023 r. uchwała została zaprotokołowana przez notariusza i weszła w życie. Likwidator wkrótce złoży wniosek o wpis otwarcia likwidacji do KRS. Przyjęto, że od 10 października 2023 r. spółka jest w fazie likwidacji. Czy prawidłowo?
TAK. Rozwiązanie spółki z o.o. następuje po przeprowadzeniu likwidacji, z chwilą wykreślenia spółki z rejestru (art. 272 K.s.h.). Powodem rozwiązania spółki z o.o. może być w szczególności uchwała wspólników w tej sprawie. Musi być ona stwierdzona protokołem sporządzonym przez notariusza, ewentualnie może być podjęta w trybie S24, przy tym ta możliwość dotyczy tylko spółek założonych przez system S24 i jedynie wówczas, gdy umowa spółki nie była zmieniana poza systemem S24 (art. 270 pkt 2 i pkt 21 K.s.h.).
Art. 274 § 1 K.s.h. precyzuje, że otwarcie likwidacji następuje m.in. z dniem powzięcia przez wspólników uchwały o rozwiązaniu spółki. Dlatego dzień podjęcia uchwały o rozwiązaniu spółki (tu: 10 października 2023 r.) stanowi dzień otwarcia likwidacji spółki z o.o. Od tego momentu powinna ona posługiwać się swoją firmą (nazwą) z dodaniem oznaczenia "w likwidacji". W czasie prowadzenia likwidacji spółka zachowuje osobowość prawną.
Fakt otwarcia likwidacji musi być zgłoszony do KRS. W tym przypadku jednak wpis do KRS ma jedynie charakter deklaratoryjny (ujawniający). Potwierdzi zaistniałe już zmiany.
www.KodeksSpolek.pl - Spółki kapitałowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|