Gazeta Podatkowa nr 10 (1572) z dnia 4.02.2019
Zmiany przepisów dotyczące spółki partnerskiej
Spółka partnerska to handlowa spółka osobowa. W jej ramach osoby uprawnione do wykonywania określonych wolnych zawodów mogą wspólnie prowadzić działalność. Od 1 kwietnia 2019 r. możliwość wykonywania zawodu w ramach spółki partnerskiej będą mieć także fizjoterapeuci. Spółka ta daje wiele korzyści. Jedną z nich jest możliwość ustanowienia zarządu. Od 1 marca 2019 r. członkiem zarządu będzie musiał być co najmniej jeden partner, członkiem zarządu będzie mogła być także osoba trzecia.
Spółka dla wybranych
Partnerami w spółce partnerskiej mogą być wyłącznie osoby fizyczne uprawnione do wykonywania wolnych zawodów (art. 87 § 1 K.s.h.). Partnerem w spółce partnerskiej, zgodnie z art. 88 K.s.h., może być: księgowy, biegły rewident, rzecznik patentowy, rzeczoznawca majątkowy, tłumacz przysięgły, aptekarz, lekarz, lekarz dentysta, lekarz weterynarii, pielęgniarka, położna, architekt, inżynier budownictwa, broker ubezpieczeniowy, doradca podatkowy, makler papierów wartościowych, doradca inwestycyjny, adwokat, notariusz, radca prawny. Ponadto prywatna praktyka psychologiczna może być wykonywana m.in. w formie spółki partnerskiej, po uzyskaniu zezwolenia właściwego marszałka województwa. Zezwala na to ustawa o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów.
Wykonywanie wolnego zawodu w spółce może być uzależnione od spełnienia dodatkowych wymagań przewidzianych w odrębnej ustawie (art. 87 § 2 K.s.h.).
Od 1 kwietnia 2019 r. zmieniony zostanie art. 88 K.s.h. Od tej daty partnerem spółki partnerskiej będzie mogła być także osoba uprawniona do wykonywania zawodu fizjoterapeuty. Zmiany w tym zakresie przewiduje ustawa o zmianie ustawy o działalności leczniczej oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2018 r. poz. 2219). Grupowa praktyka fizjoterapeutów będzie mogła być wykonywana także w ramach spółki cywilnej albo jawnej.
Spółką partnerską jest spółka osobowa, utworzona przez wspólników (partnerów) w celu wykonywania wolnego zawodu w spółce prowadzącej przedsiębiorstwo pod własną firmą.
Korzyści spółki partnerskiej
Podstawową zaletą spółki partnerskiej jest to, że nie jest ona podatnikiem podatku dochodowego, a zatem nie dotyczy jej tzw. podwójne opodatkowanie. Kolejną korzyścią jest ponoszenie przez partnerów zawężonej odpowiedzialności za cywilnoprawne długi spółki. Spółka partnerska zaciąga zobowiązania we własnym imieniu i przede wszystkim sama ponosi odpowiedzialność za długi. Pozycję wierzycieli wzmacnia jednak możliwość pociągnięcia do odpowiedzialności wspólników. Przy tym warunkiem prowadzenia egzekucji z ich majątków jest, aby egzekucja przeciwko spółce okazała się bezskuteczna (por. art. 31 i art. 103 K.s.h.). Co istotne, partner nie ponosi odpowiedzialności za zobowiązania spółki powstałe w związku z wykonywaniem przez pozostałych partnerów wolnego zawodu w spółce. Poza tym nie odpowiada za zobowiązania spółki będące następstwem działań lub zaniechań osób zatrudnionych przez spółkę na podstawie umowy o pracę lub innego stosunku prawnego, które podlegały kierownictwu innego partnera przy świadczeniu usług związanych z przedmiotem działalności spółki (art. 95 § 1 K.s.h.). Za pozostałe zobowiązania spółki, niewynikające ze zdarzeń związanych z wykonywaniem wolnego zawodu (np. dotyczące dostaw mediów, najmu lokalu spółki), partnerzy odpowiadają bez wskazanego ograniczenia. Umowa spółki partnerskiej może przewidywać, że jeden albo większa liczba partnerów godzi się na ponoszenie odpowiedzialności tak jak wspólnicy spółki jawnej, tj. bez wskazanego ograniczenia.
Pamiętać należy, że inne zasady dotyczą odpowiedzialności za długi publicznoprawne. Wspólnik spółki partnerskiej odpowiada całym swoim majątkiem solidarnie ze spółką i z pozostałymi wspólnikami za zaległości podatkowe/składkowe spółki (art. 115 Ordynacji podatkowej - Dz. U. z 2018 r. poz. 800 ze zm.).
Zarząd w spółce partnerskiej
Istotną zaletą spółki partnerskiej jest także możliwość ustanowienia zarządu. Co do zasady, to partnerzy prowadzą sprawy spółki i reprezentują ją (art. 96 K.s.h.). Jednak na mocy umowy spółki partnerzy mogą ustanowić zarząd. Mogą taką decyzję podjąć przy zawiązywaniu spółki bądź później, kiedy wspólnicy uznają to za wskazane (art. 97 § 1 K.s.h.). Organ ten może być przydatny zwłaszcza w większej jednostce zatrudniającej wielu pracowników czy skupiającej większą liczbę partnerów. W takich okolicznościach zorganizowany ośrodek zarządzania może usprawnić działanie spółki.
Skład zarządu
Przepisy K.s.h. dotyczące bezpośrednio spółki partnerskiej wskazują jedynie, że do jej zarządu stosuje się odpowiednio przepisy art. 201-211 i art. 293-300 K.s.h. Regulacje te normują zasady działania zarządu w spółce z o.o. Innymi słowy, organ ten funkcjonuje w spółce partnerskiej na zasadach obowiązujących w spółce z o.o. Jednak odpowiednie stosowanie przepisów wymaga uwzględnienia specyfiki spółki partnerskiej. Brak precyzyjnej regulacji powoduje, że w obowiązującym stanie prawnym nie jest jasne, czy w skład zarządu spółki partnerskiej mogą wchodzić, oprócz partnerów, także osoby trzecie. W doktrynie wskazywane są trzy poglądy. Pierwszy z nich zakłada, że w skład zarządu mogą wchodzić partnerzy i osoby trzecie. Według drugiego w zarządzie powinni być wyłącznie partnerzy, a według trzeciego w zarządzie muszą być tylko osoby trzecie.
Od 1 marca 2019 r. do art. 97 K.s.h. dodany zostanie § 3. Stanowić on będzie, że członkiem zarządu jest co najmniej jeden partner. Członkiem zarządu może być także osoba trzecia. W uzasadnieniu do nowelizacji, na mocy której ta zmiana zostanie wprowadzona, podkreślone zostało, że takie rozwiązanie ma na celu umożliwienie efektywnej organizacji prac spółki oraz jej reprezentacji na zewnątrz przez profesjonalnych menedżerów, bez konieczności ciągłego angażowania w sprawy spółki partnerów (zajmujących się przede wszystkim działalnością zawodową). Projektodawcy uznali jednak, że ze względu na osobowy charakter spółki partnerskiej, zasadne jest, by w zarządzie spółki był co najmniej jeden partner.
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 15.09.2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1577 ze zm.)
www.KodeksSpolek.pl - Spółki osobowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
05.12.2024 (czwartek)
09.12.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|