Gazeta Podatkowa nr 103 (1144) z dnia 24.12.2014
Podział spółki a składka wypadkowa
W styczniu 2015 r. spółka z o.o. ulegnie podziałowi, w wyniku czego powstaną dwie mniejsze spółki z o.o. Jedna z nich będzie zatrudniała kilkunastu pracowników. Czy powinna ona naliczać składkę na ubezpieczenie wypadkowe według stopy procentowej, którą stosowała dotychczasowa spółka?
NIE. Płatnicy, którzy zgłaszają do ubezpieczenia wypadkowego co najmniej 10 ubezpieczonych, ale nie przekazywali do ZUS informacji ZUS IWA przez trzy kolejne, ostatnie lata kalendarzowe, stopę procentową składki wypadkowej ustalają w wysokości stopy procentowej określonej dla grupy działalności, do której należą.
Grupę działalności ustala się na podstawie zaświadczenia o numerze identyfikacyjnym REGON. Podany jest w nim rodzaj przeważającej działalności określony według rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) - Dz. U. z 2007 r. nr 251, poz. 1885 ze zm., do której dany płatnik został zaklasyfikowany.
Z kolei stopę procentową składki wypadkowej tacy płatnicy ustalają w oparciu o tabelę stanowiącą załącznik nr 2 do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne… (Dz. U. z 2013 r. poz. 878). Należy z niej odczytać wysokość stopy procentowej składki odpowiadającej grupie działalności, do której dany płatnik został zaklasyfikowany według kodu PKD na poziomie sekcji.
Kalkulator składki na ubezpieczenie wypadkowe jest dostępny w serwisie www.kalkulatory.gofin.pl.
www.KodeksSpolek.pl - Łączenie i podział spółek:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
15.01.2025 (środa)
20.01.2025 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|