Gazeta Podatkowa nr 72 (2155) z dnia 5.09.2024
Połączenie transgraniczne a PCC
Nasza spółka z o.o. będzie łączyć się ze spółką kapitałową z Austrii. Spółka ta stanowi odpowiednik naszej spółki z o.o. (Gesellschaft mit beschränkter Haftung). Połączenie nastąpi w trybie przejęcia całości majątku spółki przejmowanej przez spółkę polską jako spółkę przejmującą. Czy w związku z tym, że będzie to połączenie dwóch spółek kapitałowych, to nie będzie ono podlegało PCC?
Nie będzie ono podlegało PCC.
Spółka kapitałowa oraz spółka komandytowo-akcyjna mogą się łączyć ze spółką zagraniczną (patrz ramka), utworzoną zgodnie z prawem państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub państwa - strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym i mającą siedzibę statutową, zarząd główny lub główny zakład na terenie Unii Europejskiej lub państwa - strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym (połączenie transgraniczne). Wynika tak z art. 491 § 11 K.s.h.
W świetle ustawy o PCC w przypadku umowy spółki za zmianę umowy uważa się m.in. przekształcenie lub łączenie spółek, jeżeli ich wynikiem jest zwiększenie majątku spółki osobowej lub podwyższenie kapitału zakładowego spółki kapitałowej. Stanowi o tym art. 1 ust. 3 pkt 3 ustawy o PCC (Dz. U. z 2024 r. poz. 295).
Przy tym stosownie do art. 2 pkt 6 lit. a) ustawy o PCC nie podlegają temu podatkowi umowy spółki i ich zmiany związane z łączeniem spółek kapitałowych.
W art. 1a pkt 2 ustawy o PCC polski ustawodawca sprecyzował, że określenie "spółka kapitałowa" oznacza spółkę: z o.o., akcyjną lub europejską. Definicja ta nie jest jednak w pełni zgodna z regulacjami unijnymi. Mają one zastosowanie do spółek kapitałowych zgodnie z definicją zawartą obecnie w art. 2 Dyrektywy Rady nr 2008/7/WE z dnia 12 lutego 2008 r. dotyczącej podatków pośrednich od gromadzenia kapitału, dalej jako dyrektywa 2008/7/WE. Dlatego też nie w każdej sytuacji można polegać na treści samej ustawy o PCC. Przykładowo na potrzeby PCC spółką kapitałową jest także spółka komandytowo-akcyjna (wyrok TSUE z dnia 22 kwietnia 2015 r., sygn. akt C-357/13).
Konieczność odwołania się do regulacji unijnej w omawianej kwestii potwierdził także Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z dnia 22 lipca 2024 r., nr 0111-KDIB2-2.4014.56.2024.8.PB. Wskazał on, że określenie "spółka kapitałowa" nie może być zawężone jedynie do polskich spółek kapitałowych. W związku z tym przez spółki kapitałowe należy rozumieć m.in. spółki zdefiniowane w dyrektywie 2008/7/WE, tj. zdefiniowane w jej art. 2, a szczegółowo wymienione w Załączniku I do niej, czyli spółki kapitałowe utworzone zgodnie z prawem państw członkowskich, w tym w przypadku Austrii m.in. spółką: Gesellschaft mit beschränkter Haftung. Dyrektor KIS wskazał, że dla zastosowania wyłączenia, o którym mowa w art. 2 pkt 6 lit. a) ustawy o PCC spółki biorące udział w czynności restrukturyzacyjnej muszą mieć status spółek kapitałowych.
W świetle tych wyjaśnień spółką kapitałową na potrzeby rozliczenia PCC jest spółka z o.o. oraz spółka Gesellschaft mit beschränkter Haftung. W związku z tym połączenie tych spółek nie podlega PCC.
Spółka zagraniczna w świetle przepisów K.s.h. W myśl art. 491 § 11 K.s.h. spółka zagraniczna to spółka mająca formę wymienioną w załączniku II do dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/1132 z dnia 14 czerwca 2017 r. w sprawie niektórych aspektów prawa spółek, podlegająca prawu państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub państwa-strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym i mająca siedzibę statutową, zarząd główny lub główny zakład na terenie Unii Europejskiej lub państwa - strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym. W załączniku tym, w przypadku spółek z Austrii i z Polski, są wymienione odpowiednio:
|
www.KodeksSpolek.pl - Łączenie i podział spółek:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|