Gazeta Podatkowa nr 14 (1680) z dnia 17.02.2020
Podział spółki kapitałowej przez wydzielenie bez PCC
Przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę (podział przez wydzielenie), w ramach którego dojdzie do podwyższenia kapitału zakładowego spółki przejmującej, przeprowadzone w ramach procedury przewidzianej przepisem art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
O CO PYTAŁ PODATNIK?
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, jako spółka przejmująca, ma zamiar uczestniczyć w reorganizacji innej polskiej spółki kapitałowej, która ma polegać na jej podziale przez przeniesienie do spółki przejmującej części majątku spółki dzielonej (podział przez wydzielenie). W ramach planowanego podziału, w związku z przeniesieniem do spółki części majątku spółki dzielonej, dojdzie do podwyższenia kapitału zakładowego spółki przejmującej.
Z uwagi na zamiar podjęcia wyżej wskazanych działań, spółka przejmująca, której kapitał zakładowy zostanie na ich skutek podwyższony, zadała organowi podatkowemu pytanie, czy po jej stronie powstanie obowiązek podatkowy na gruncie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Zdaniem spółki obowiązek podatkowy nie powstanie.
ZDANIEM DYREKTORA KIS:
Organ podatkowy uznał stanowisko wnioskującej spółki za prawidłowe. W interpretacji wskazano, że zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) i pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych - podatkowi temu podlegają umowy spółki oraz zmiany tych umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4 przywołanego przepisu. Stosownie do art. 1 ust. 3 pkt 3 ustawy o PCC - w przypadku umowy spółki za zmianę umowy uważa się m.in. przekształcenie lub łączenie spółek, jeżeli ich wynikiem jest zwiększenie majątku spółki osobowej lub podwyższenie kapitału zakładowego spółki kapitałowej.
Zgodnie z art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych podział spółki kapitałowej może być dokonany m.in. przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub spółkę nowo zawiązaną (podział przez wydzielenie).
Organ podkreślił, że opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlegają umowy spółki oraz zmiany tych umów literalnie wymienione w art. 1 ust. 3 ustawy o PCC. Do zakresu zmian umowy spółki podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie kwalifikują się zatem podziały spółek.
Mając na uwadze przywołane powyżej przepisy, organ stwierdził, że podział spółki dzielonej przez wydzielenie, przeprowadzony w ramach procedury przewidzianej przepisem art. 529 § 1 pkt 4 K.s.h., nie będzie czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Czynność ta nie mieści się bowiem w katalogu określonym w art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, w szczególności nie stanowi też zmiany umowy spółki w rozumieniu tej ustawy. Tym samym podwyższenie kapitału zakładowego spółki przejmującej, które nastąpi na skutek przeniesienia na nią części majątku spółki dzielonej, nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
(interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 29 listopada 2019 r., nr 0111-KDIB2-2.4014.216.2019.1.MZ)
www.KodeksSpolek.pl - Łączenie i podział spółek:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|