Gazeta Podatkowa nr 91 (1132) z dnia 13.11.2014
Podział spółki przez wydzielenie
Prowadzimy działalność w ramach spółki z o.o. Chcemy ją podzielić, tak, aby w ramach obecnej struktury była dalej prowadzona jedynie część działalności, a pozostała część ma przejść na nową spółkę, którą założymy. Czy w takim przypadku ta część działalności przenoszona na inną spółkę musi stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa?
Spółka z o.o. może być podzielona na dwie albo więcej spółek kapitałowych (art. 258 § 1 zd. 1 K.s.h.). Okolicznościom opisanym w pytaniu odpowiada podział przez wydzielenie (por. art. 529 § 1 K.s.h.). W jego ramach może nastąpić przeniesienie części majątku spółki dzielonej na nową spółkę. Wówczas wydzielenie nowej spółki następuje w dniu jej wpisu do KRS (dzień wydzielenia, art. 530 § 2 zd. 2 K.s.h.). Zgodnie z art. 531 § 1 K.s.h. z dniem wydzielenia spółka nowo zawiązana powstała w związku z podziałem wstępuje w prawa i obowiązki spółki dzielonej, określone w planie podziału.
Aby przeprowadzić procedurę podziału spółki, przenoszony majątek nie musi stanowić zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Jednak okoliczność ta jest istotna w sferze konsekwencji prawno-podatkowych.
Przepisy K.s.h. posługują się pojęciem przeniesienia części majątku spółki dzielonej, a nie zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Warto jednak pamiętać, o regulacjach wynikających z Ordynacji podatkowej (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.). W myśl jej art. 93c § 1, osoby prawne przejmujące lub osoby prawne powstałe w wyniku podziału wstępują, z dniem podziału lub z dniem wydzielenia, we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki osoby prawnej dzielonej pozostające w związku z przydzielonymi im, w planie podziału, składnikami majątku. Regulację tę stosuje się, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie - także majątek osoby prawnej dzielonej, stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Na mocy art. 93d Ordynacji podatkowej przepisy jej art. 93c mają zastosowanie również do praw i obowiązków wynikających z decyzji wydanych na podstawie przepisów prawa podatkowego.
NSA w postanowieniu z dnia 28 listopada 2013 r., sygn. akt I FNP 14/13, wyjaśnił, że art. 93c Ordynacji podatkowej przewiduje tzw. sukcesję ograniczoną. Przepis ten mówi o wszelkich przewidzianych w przepisach prawa podatkowego prawach i obowiązkach osoby prawnej dzielonej pozostających w związku z przejmowaną zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa.
Jeżeli w ramach procedury podziału przez wydzielenie majątek przejmowany na skutek podziału, a także majątek osoby prawnej dzielonej, nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa, wówczas osoba prawna powstała w ramach podziału ponosić będzie odpowiedzialność za zaległości podatkowe spółki dzielonej zgodnie z art. 117 Ordynacji podatkowej. W przypadku zaś nabycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa odpowiedzialność uregulowana jest w art. 112 Ordynacji podatkowej.
www.KodeksSpolek.pl - Łączenie i podział spółek:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
15.01.2025 (środa)
20.01.2025 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|