Wybrane zagadnienia z dwutygodnika „Zeszyty Metodyczne Rachunkowości" - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 78 (1119) z dnia 29.09.2014
Jaką metodą rozliczyć połączenie spółek należących do tego samego właściciela?
Czy w przypadku transakcji połączenia spółek prawa handlowego "A" i "B" (spółek z o.o.), można zastosować metodę łączenia udziałów? Połączenie ma nastąpić poprzez przeniesienie majątku spółki "B" na spółkę "A". Wyłącznym właścicielem spółki "A" przed i po połączeniu pozostanie ta sama osoba.
Podstawową metodą rozliczania połączeń spółek jest metoda nabycia. Tym niemniej w przypadku spółek znajdujących się pod wspólną kontrolą ustawa o rachunkowości dopuszcza możliwość zastosowania metody łączenia udziałów.
W świetle art. 44a ust. 1 tej ustawy, łączenie się spółek handlowych rozlicza się i ujmuje na dzień połączenia w księgach rachunkowych spółki, na którą przechodzi majątek łączących się spółek (spółki przejmującej) albo nowej spółki powstałej w wyniku połączenia (spółki nowo zawiązanej) – metodą nabycia, o której mowa w art. 44b, z zastrzeżeniem ust. 2.
Dla celów rozliczenia transakcji połączenia dwóch spółek będących własnością tej samej osoby można zastosować metodę łączenia udziałów.
Art. 44a ust. 2 ustawy o rachunkowości stwierdza natomiast, iż w razie łączenia się spółek, na skutek którego nie następuje utrata kontroli nad nimi przez ich dotychczasowych udziałowców, można zastosować metodę łączenia udziałów, o której mowa w art. 44c. W szczególności dotyczy to łączenia się spółek zależnych w sposób bezpośredni lub pośredni od tej samej jednostki dominującej, jak również w razie połączenia jednostki dominującej niższego szczebla z jej jednostką zależną. Przepis ten nie ogranicza możliwości zastosowania metody łączenia udziałów do wyszczególnionych w nim przypadków (tj. łączenia się spółek zależnych w sposób bezpośredni lub pośredni od tej samej jednostki dominującej, jak również w razie połączenia jednostki dominującej niższego szczebla z jej jednostką zależną) – nie jest to katalog zamknięty.
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 29.09.1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2013 r. poz. 330 ze zm.)
www.KodeksSpolek.pl - Łączenie i podział spółek:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
15.01.2025 (środa)
20.01.2025 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|