Serwis Podatkowy nr 2 (206) z dnia 10.02.2013
Podział spółki poprzez wydzielenie części majątku w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa
(interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 3 stycznia 2013 r., nr IPTPB3/423-366/12-2/IR; zamieszczona na stronie internetowej Ministerstwa Finansów)
"(…) Wnioskodawca - Spółka Akcyjna prowadzi działalności gospodarczą (…).
Dodatkowo Spółka prowadzi działalność w zakresie wynajmu i zarządzania nieruchomościami (...).
Z uwagi na specyfikę i daleko idące odrębności rynku nieruchomości w stosunku do działalności podstawowej, Wnioskodawca planuje prowadzić tę część działalności w ramach odrębnego podmiotu.
W związku z tym, w oparciu o art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych planowany jest podział obecnej Spółki poprzez wydzielenie części majątku w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa i utworzenie nowo zawiązanej spółki. (…)
W związku z powyższym, w drodze uchwały Zarządu Spółki, w strukturze firmy zostanie wyodrębniony Dział odpowiedzialny za działalność w zakresie najmu i zarządzania nieruchomościami. Będzie to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji ściśle określonych zadań gospodarczych. Dział otrzyma nazwę i logo. (…)
Wskutek podziału Spółka przejmująca wstąpi w wyżej opisane prawa i obowiązki (w tym zobowiązania) związane z funkcjonowaniem Działu najmu i zarządzania nieruchomościami, wynikające z zawartych już umów oraz otrzymanych decyzji związanych z nieruchomością, w tym między innymi: umowy najmu, umowy na dostawę mediów, umowy kredytowej, decyzji o warunkach zabudowy.
Spółka dzielona nadal będzie prowadzić działalność produkcyjną, z tym że nieruchomości wraz z budynkami będzie użytkowała na podstawie umowy najmu zawartej z nowo utworzoną Spółką. (…)
Zorganizowana część przedsiębiorstwa powinna stanowić część istniejącego przedsiębiorstwa. Zgodnie z (…) definicją zorganizowanej części przedsiębiorstwa, zespół składników materialnych i niematerialnych musi być wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie i przeznaczony do realizacji określonych zadań gospodarczych. (…)
Zorganizowana część przedsiębiorstwa musi charakteryzować się odpowiednim stopniem wyodrębnienia finansowego i organizacyjnego. (…)
W przypadku Spółki warunek ten zostanie spełniony. Działalność prowadzona przez Spółkę jest działalnością gospodarczą prowadzoną przez osobę prawną. Spółka nie posiada w swej strukturze oddziałów, niemniej jednak, organizacyjne wyodrębnienie wynika z faktu, iż w Spółce powstanie odrębny pion zajmujący się działalnością związaną z najmem i zarządzaniem nieruchomościami. Do pionu zostaną przypisane (…) składniki majątku, zobowiązania i należności z nimi związane oraz pracownicy, w tym: osoba sprawująca nadzór oraz zajmująca się sprawami administracyjnymi oraz pracownik. (…)
Biorąc pod uwagę stanowisko organów podatkowych oraz WSA, Spółka wskazuje, iż warunkiem wystarczającym do uznania, że spełniona jest przesłanka wyodrębnienia finansowego, jest zapewnienie możliwości przyporządkowania do danej części przedsiębiorstwa przychodów i kosztów w ewidencji księgowej. Spółka (…) prowadzi pełną księgowość. W planie kont Spółki utworzone zostaną odrębne konta, na których ujęte zostaną aktywa i pasywa związane z działem oraz odpowiadające im przychody i koszty. Dodatkowo do działalności związanej z najmem i zarządzaniem nieruchomościami zostanie przyporządkowany rachunek bankowy. (…)
Zdaniem Spółki, działalność związana z najmem i zarządzaniem nieruchomościami będzie odznaczała się pełną odrębnością niezbędną do samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym. Tak wyodrębniona funkcjonalnie część przedsiębiorstwa będzie w stanie samodzielnie funkcjonować na rynku. Przedmiotowa zorganizowana część przedsiębiorstwa umożliwi realizację określonych zadań gospodarczych, tj. obrót nieruchomościami, wynajem, etc. Wydzielenie przedmiotowych składników majątku do nowej spółki wraz ze wszystkimi umowami oraz należnościami i zobowiązaniami pozwoli zarówno na prowadzenie tej części działalności w ramach nowego podmiotu, jak i kontynuację działalności podstawowej w ramach Spółki.
Odnosząc powyższe do sytuacji przedstawionej we wniosku, zdaniem Wnioskodawcy, przedmiot transakcji spełnia wszystkie przesłanki z definicji ustawowej do uznania go za zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i nie podlega podatkowi dochodowemu od osób prawnych (podkreśl. red.). (…)
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.
Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (…), odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy. (…)"
www.KodeksSpolek.pl - Łączenie i podział spółek:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
15.01.2025 (środa)
20.01.2025 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|