Serwis Podatkowy nr 11 (203) z dnia 10.11.2012
Prawo do płacenia zaliczek w uproszczonej formie w przypadku łączenia się spółek
(interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 17 maja 2012 r., nr ILPB4/423-65/12-4/ŁM; zamieszczona na stronie internetowej Ministerstwa Finansów)
"(...) Czy do końca roku podatkowego, w którym nastąpi połączenie, Spółka powinna wpłacać uproszczone zaliczki na podatek dochodowy od osób prawnych w tej samej wysokości co przed połączeniem, tj. obliczone na podstawie deklaracji CIT-8 Spółki złożonej w roku podatkowym poprzedzającym rok podatkowy, w którym nastąpi połączenie?
(...) Rozliczanie miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych w uproszczonej formie następuje na podstawie art. 25 ust. 6-10 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Przepisy te określają zasady rozliczania uproszczonych zaliczek w sposób całościowy - wyczerpująco wskazują zarówno przesłanki pozytywne, jak i negatywne dotyczące rozpoczęcia rozliczania zaliczek tą metodą, wysokość zaliczek, sytuacje, kiedy wysokość zaliczek ulega zmianie, a także przesłanki zakończenia rozliczania uproszczonych zaliczek.
Zgodnie z art. 25 ust. 6 tej ustawy, podatnicy mogą wpłacać zaliczki miesięczne w danym roku podatkowym w uproszczonej formie w wysokości 1/12 podatku należnego wykazanego w rocznym zeznaniu podatkowym złożonym w roku poprzedzającym dany rok podatkowy (odmienne zasady przewidziane w szczególnych sytuacjach nie dotyczą Spółki).
Jak wynika z ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podatnicy, którzy wybrali uproszczoną formę wpłacania zaliczek oraz w odpowiedniej formie i terminie zawiadomili o tym właściwy organ podatkowy, stosują taką formę wpłacania zaliczek w całym roku podatkowym, jak również w następnych latach podatkowych, chyba że podatnik zrezygnuje z tej formy w sposób przewidziany w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych.
Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie przewiduje możliwości utraty prawa do rozliczania zaliczek w uproszczonej formie. Ustawa wskazuje natomiast dwa przypadki, kiedy wysokość uproszczonych zaliczek może ulec zmianie w ciągu roku podatkowego, a mianowicie: korektę rocznego zeznania, na podstawie którego obliczona została wysokość zaliczek oraz decyzję organu podatkowego określającą podatek dochodowy w wysokości innej niż wykazana w zeznaniu, o którym mowa powyżej. W szczególności, ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie przewiduje utraty prawa do uproszczonego rozliczania zaliczek (czy też zmiany wysokości tych zaliczek w ciągu roku podatkowego) w związku z przejęciem innych spółek, stosujących zasady ogólne lub uproszczoną formę rozliczania zaliczek.
Należy zaznaczyć, że po przejęciu Spółek Przejmowanych, Spółka pozostanie tym samym podmiotem i podatnikiem, połączenie będzie skutkować jedynie utratą podmiotowości przez Spółki Przejmowane. Ponadto, w związku z połączeniem Spółka nie zamknie swoich ksiąg rachunkowych, w konsekwencji czego, przejęcie nie spowoduje zakończenia roku podatkowego Spółki. Tymczasem, jedynie zakończenie roku podatkowego (prowadzące do zmiany zeznania podatkowego, na podstawie którego obliczana jest wysokość zaliczek) prowadziłoby do zmiany wysokości miesięcznych zaliczek (pomijając szczególne przypadki dokonania korekty zeznania rocznego przez Spółkę i decyzji organu podatkowego zmieniającej wysokość podatku wykazanego w tym zeznaniu).
(...) przejęcie innych spółek nie prowadzi ani do zmiany wysokości uproszczonych zaliczek wpłacanych w ciągu roku podatkowego, ani do utraty prawa do uproszczonych zaliczek w przyszłych latach. Zaliczki powinny być ustalane w dalszym ciągu na podstawie art. 25 ust. 6-10 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (podkreśl. red.).
(...) Mając na względzie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz przytoczone argumenty (...), brak jest podstaw do zmiany wysokości zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych w roku połączenia.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.
Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy. (...)"
www.KodeksSpolek.pl - Łączenie i podział spółek:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
15.01.2025 (środa)
20.01.2025 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|