Gazeta Podatkowa nr 36 (660) z dnia 6.05.2010
Połączenie spółek zamiast likwidacji
Jestem jedynym udziałowcem spółki z o.o., która faktycznie zakończyła już działalność. Czy zamiast przeprowadzać jej likwidację, mogę połączyć ją ze spółką jawną, której jestem wspólnikiem?
Prowadzenie procedury likwidacji spółki z o.o. jest czasochłonne i kosztowne. Dlatego połączenie spółek może wydawać się w tym przypadku atrakcyjną alternatywą.
Kodeks spółek handlowych przewiduje dużą swobodę w zakresie możliwości dokonywania łączenia spółek. Spółki kapitałowe mogą się łączyć między sobą oraz ze spółkami osobowymi (art. 491 K.s.h. - Dz. U. z 2000 r. nr 94, poz. 1037 ze zm.). Zastrzega jednak, że spółka osobowa nie może być spółką przejmującą albo spółką nowo zawiązaną. Oznacza to, że niezależnie od trybu połączenia - tj. przez przejęcie czy przez zawiązanie nowej spółki - nie jest możliwa taka konfiguracja, w której w miejsce spółki jawnej i spółki z o.o. pozostanie tylko spółka jawna.
Wspólnicy mogą natomiast zdecydować się na połączenie przez przejęcie, przy czym to spółka z o.o. będzie występować w charakterze spółki przejmującej. Jakkolwiek skorzystanie z tej możliwości nie musi rodzić kłopotów prawnych, to może być mało atrakcyjne dla wspólników spółki jawnej. Zmiana formy prowadzenia działalności będzie dla nich oznaczać zupełnie inny sposób uczestnictwa w prowadzeniu spraw spółki, jej reprezentacji, a także czerpaniu korzyści finansowych z zaangażowania w spółkę.
www.KodeksSpolek.pl - Łączenie i podział spółek:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
15.01.2025 (środa)
20.01.2025 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|