Gazeta Podatkowa nr 92 (820) z dnia 17.11.2011
Usprawnienie procedury łączenia i podziału spółek
Od 27 października 2011 r. obowiązują nowe regulacje Kodeksu spółek handlowych. Przewidują one w szczególności ułatwienia w procedurze łączenia i podziału spółek. Mają także na celu lepsze zabezpieczenie wierzycieli podmiotów biorących udział w transformacji.
Konfiguracje transformacji spółek
Łączenie spółek może być dokonane na dwa sposoby. Po pierwsze, łączenie przez przejęcie. W tym wariancie następuje przeniesienie całego majątku spółki przejmowanej na inną spółkę przejmującą za udziały i akcje, które zostaną wydane przez spółkę przejmującą wspólnikom spółki przejmowanej. Po drugie, fuzja może być dokonana w drodze zawiązania nowej spółki, na którą przechodzi majątek łączących się spółek za udziały lub akcje nowo utworzonej spółki (art. 492 § 2 K.s.h.).
Kodeks spółek handlowych zezwala, aby spółki kapitałowe, tj. z o.o. i akcyjne, łączyły się między sobą oraz ze spółkami osobowymi. Przy tym te ostatnie nie mogą być spółką przejmującą albo nowo zawiązaną. Spółki osobowe mogą się łączyć między sobą tylko przez zawiązanie spółki kapitałowej. Poza tym od czerwca 2008 r. przepisy dopuszczają możliwość łączenia spółki z o.o., akcyjnej oraz komandytowo-akcyjnej ze spółką zagraniczną. Spółka komandytowo-akcyjna nie może jednak być spółką przejmującą albo spółką nowo zawiązaną.
Z kolei w kwestii podziału spółek przepisy zezwalają przeprowadzić taki zabieg jedynie spółkom kapitałowym. Spółka z o.o. czy akcyjna może zostać rozdzielona na dwie albo więcej spółek kapitałowych. Nie jest dopuszczalny podział spółki akcyjnej, jeżeli kapitał zakładowy nie został pokryty w całości. Sposoby podziału wymienia art. 529 K.s.h.
Procedura i formalności
Procedura połączenia i podziału jest sformalizowana. Wymaga przygotowania szeregu dokumentów, w tym m.in. planu połączenia (podziału), pisemnego sprawozdania uzasadniającego daną transformację czy zapewnienia wspólnikom wglądu w dokumenty dotyczące fuzji czy podziału.
Zmiany przepisów wprowadzone w październiku 2011 r. mają unowocześnić sposoby realizacji wymogów informacyjnych poprzez wykorzystanie Internetu oraz zakładają dalszą liberalizację obowiązków związanych z procedurami łączenia/podziału. Najważniejsze z nich zostały wskazane w ramce.
Do łączenia się (także transgranicznego) i podziału spółki, której plan połączenia (podziału) został ogłoszony przed dniem 27 października 2011 r., stosuje się przepisy dotychczasowe.
Wzmocniona ochrona wierzycieli
Dzięki październikowej nowelizacji K.s.h. wierzyciele łączącej się/dzielonej czy przejmującej spółki zyskali możliwość dochodzenia bezpośrednio przed sądem zabezpieczenia ich roszczeń. Mianowicie, zgodnie z nową treścią art. 496 § 2 i art. 546 § 2 K.s.h. wierzyciele wspomnianych spółek, którzy:
- zgłosili swoje roszczenia odpowiednio w terminie sześciu miesięcy od dnia ogłoszenia o połączeniu albo w okresie między dniem ogłoszenia planu podziału a dniem ogłoszenia podziału oraz
- uprawdopodobnili, że ich zaspokojenie jest zagrożone przez połączenie/podział,
mogą żądać, aby sąd udzielił im stosownego zabezpieczenia ich roszczeń, jeżeli nie zostało ono ustanowione przez łączącą się spółkę przejmującą bądź spółkę nowo zawiązaną/spółkę uczestniczącą w podziale.
Przed zmianami wierzyciele mogli domagać się zabezpieczenia swoich roszczeń od spółki. Jeżeli odmówiła ona ustanowienia zabezpieczenia, mimo spełnienia warunków ustawowych ku temu, wierzyciel mógł zwrócić się do sądu w trybie przepisów postępowania zabezpieczającego.
|
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 15.09.2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. nr 94, poz. 1037 ze zm.)
www.KodeksSpolek.pl - Łączenie i podział spółek:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
15.01.2025 (środa)
20.01.2025 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|