Gazeta Podatkowa nr 105 (937) z dnia 31.12.2012
Jakie zmiany w prawie czekają spółki?
Początek 2013 r. przyniesie korzystne zmiany dla spółek. Będzie to efekt wejścia w życie przepisów ustaw deregulacyjnych i ustawy dotyczącej powiązania KRS i KRK. Duże spółki nie będą już musiały wywiązywać się z kosztownego obowiązku ogłaszania swoich rocznych sprawozdań finansowych. Ustawodawca uregulował też kwestie sukcesji podatkowej przy przekształceniu jednoosobowego przedsiębiorcy w spółkę kapitałową.
Koniec ogłoszeń w Monitorze Polskim B
Po raz ostatni w tym roku publikowane były (są) roczne sprawozdania finansowe w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski B".
Z dniem 1 stycznia 2013 r. Monitor Polski B zostanie zniesiony i jednocześnie zlikwidowany zostanie obowiązek ogłaszania w nim treści sprawozdań, w szczególności spółek handlowych. Przewiduje to tzw. druga ustawa deregulacyjna (patrz ramka). Publikacja sprawozdań w "Monitorze Polskim B" dokonywana jest jedynie do 31 grudnia 2012 r. Sprawozdania finansowe przekazane i nieogłoszone w tym Monitorze do końca tego roku, ogłaszane będą na nowych zasadach. Dla spółek oznacza to brak konieczności ogłoszeń.
Ustawa o rachunkowości w dalszym ciągu przewidywać będzie obowiązek badania sprawozdania finansowego spółki, o ile spełnione będą kryteria z art. 64 ustawy.
Od 1 stycznia 2013 r. jedynie podmioty zobowiązane do poddania swoich sprawozdań badaniu, które nie składają ich w KRS (np. osoby fizyczne, spółki cywilne), zobowiązane będą do ich publikacji. Ogłoszenia dokonywane będą w Monitorze Sądowym i Gospodarczym (cena ogłoszenia jest stała i wynosi 500 zł), a w odniesieniu do spółdzielni w Monitorze Spółdzielczym.
Sprawozdania spółek do KRS i US
Wszystkie spółki w dalszym ciągu będą miały obowiązek przekazania sprawozdania finansowego wraz z wymaganymi dokumentami sądowi rejestrowemu. Trafiają one do akt rejestrowych spółki. Natomiast w KRS zamieszczane są wzmianki o ich złożeniu. Wpisy do KRS w zakresie zamieszczenia tych wzmianek podlegają ogłoszeniu w MSiG. Należy pamiętać, że sprawozdanie finansowe spółki powinno trafić także do urzędu skarbowego.
Sukcesja podatkowa
Z dniem 1 stycznia 2013 r., mocą postanowień tzw. trzeciej ustawy deregulacyjnej, do art. 93a Ordynacji podatkowej dodany zostanie § 4. Zgodnie z nim jednoosobowa spółka kapitałowa powstała w wyniku przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną wstępuje w przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa przekształcanego przedsiębiorcy związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, z wyjątkiem tych praw, które nie mogą być kontynuowane na podstawie przepisów regulujących opodatkowanie spółek kapitałowych. Z art. 5842 § 2 K.s.h. wykreślony zostanie zaś przepis odnoszący się do ulg podatkowych. Możliwość przekształcenia formy prowadzonej działalności przez przedsiębiorcę będącego osobą fizyczną w jednoosobową spółkę kapitałową wprowadziła tzw. druga ustawa deregulacyjna. Mimo zainteresowania taką ewentualnością przedsiębiorcy nie korzystali z tej opcji z uwagi na wątpliwości czy spółce przekształconej będą przysługiwały prawa i obowiązki przewidziane w przepisach prawa podatkowego.
Poza tym do K.s.h. wprowadzona zostanie regulacja, że przedsiębiorca, który nie jest zobowiązany do prowadzenia ksiąg rachunkowych, sporządza sprawozdanie finansowe dla celów przekształcenia w oparciu o podsumowanie zapisów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów oraz innych ewidencji prowadzonych przez spółkę dla celów podatkowych, spis z natury, a także inne dokumenty pozwalające na sporządzenie tego sprawozdania (art. 5847 § 3 K.s.h.). Regulacja ta posługuje się słowem "spółkę" zamiast "przedsiębiorcę", należy jednak mieć nadzieję, że sens regulacji nie będzie przez to kwestionowany.
KRS i KRK
Ważne zmiany dla spółek przewiduje także ustawa o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Karnym oraz niektórych innych ustaw, która obecnie czeka na podpis Prezydenta (stan na dzień oddania gazety do druku).
Jednym z jej celów jest zapewnienie możliwości komunikowania systemów teleinformatycznych KRS i KRK. Docelowo nie powinno być możliwości wpisania do KRS osoby skazanej (na etapie dokonywania wpisu spółki do KRS, jak i rejestracji zmian) jako członka organu/likwidatora. Ma pojawić się także opcja informowania przez KRK o skazaniu osób już wpisanych do KRS. Ustawa przewiduje, że pierwsze zmiany w tym zakresie mają wejść w życie w połowie stycznia 2013 r. Stanie się tak, o ile do tego czasu procedura ustawodawcza zostanie zakończa i ustawa zostanie ogłoszona w Dzienniku Ustaw.
Deregulacja w spółkach Pierwsza ustawa deregulacyjna, tj. ustawa o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców (Dz. U. z 2011 r. nr 106, poz. 622)
Druga ustawa deregulacyjna, tj. ustawa o redukcji niektórych obowiązków obywateli i przedsiębiorców (Dz. U. z 2011 r. nr 232, poz. 1378)
Trzecia ustawa deregulacyjna, tj. ustawa o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce (Dz. U. z 2012 r. poz. 1342)
|
www.KodeksSpolek.pl - Przekształcanie spółek:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|