Gazeta Podatkowa nr 85 (917) z dnia 22.10.2012
Jak przygotować się do przekształcenia w spółkę?
Procedura przekształcenia formy działalności prowadzonej indywidualnie w spółkę kapitałową została wprowadzona do porządku prawnego ponad rok temu. Jednak jest ona mało stosowana w praktyce. Skala zjawiska mogłaby być większa, gdyby nie było tylu wątpliwości dotyczących skutków podatkowych takiego przekształcenia.
Procedura krok po kroku
Od 1 lipca 2011 r. przedsiębiorca będący osobą fizyczną wykonującą we własnym imieniu działalność gospodarczą może przekształcić formę prowadzonej działalności w jednoosobową spółkę z o.o. albo akcyjną (art. 551 § 5 K.s.h.).
Warunki procedury przekształcenia przedsiębiorcy w spółkę kapitałową uregulowane są w szczególności w przepisach art. 5841-58413 K.s.h.
Pierwszym z wymogów jest sporządzenie planu przekształcenia w formie aktu notarialnego (art. 5846-5848 K.s.h.). Plan ten podlega obowiązkowemu badaniu przez biegłego rewidenta w zakresie poprawności i rzetelności. Wniosek o jego wyznaczenie składa się w sądzie rejestrowym. Po otrzymaniu opinii biegłego rewidenta w sprawie planu przekształcenia przedsiębiorca składa oświadczenie o przekształceniu, podpisuje akt założycielski jednoosobowej spółki z o.o. albo akcyjnej. Dokumenty te muszą być sporządzone w formie aktu notarialnego. Konieczne jest także powołanie członków organów spółki, w szczególności zarządu.
Po wykonaniu powyższych obowiązków pozostanie sfinalizowanie procedury przekształcenia poprzez rejestrację w KRS. Koszt uzyskania wpisu w rejestrze wynosi 600 zł.
Skutki przekształcenia
Z chwilą wpisu do KRS przedsiębiorca przekształcany stanie się spółką przekształconą. Będzie to tzw. dzień przekształcenia. Jednocześnie właściwy organ ewidencyjny z urzędu wykreśli przedsiębiorcę przekształcanego z CEIDG (art. 5841 § 1 K.s.h.).
Spółce przekształconej przysługiwać będą wszystkie prawa i obowiązki przedsiębiorcy przekształcanego (art. 5842 § 1 K.s.h.). Spółka przekształcona pozostanie podmiotem w szczególności zezwoleń, koncesji oraz ulg, które zostały przyznane przedsiębiorcy przed jego przekształceniem, chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji albo ulgi stanowi inaczej. Regulacji tej nie stosuje się do ulg podatkowych przewidzianych w przepisach prawa podatkowego.
Innymi słowy, spółka z o.o./akcyjna będzie podmiotem tych samych praw i obowiązków co przedsiębiorca jednoosobowy, zarówno na płaszczyźnie cywilnoprawnej, administracyjnoprawnej czy prawa pracy.
Osoba fizyczna dokonując przekształcenia nie uniknie w ten sposób odpowiedzialności za zobowiązania. Kwestie te uregulowane są w art. 58413 K.s.h. i art. 112b Ordynacji podatkowej.
Osoba fizyczna staje się z dniem przekształcenia wspólnikiem albo akcjonariuszem spółki przekształconej.
Bez VAT, ale z PCC
Czynność przekształcenia przedsiębiorcy indywidualnego w jednoosobową spółkę z o.o. nie podlega opodatkowaniu VAT (interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 8 sierpnia 2012 r., nr IPTPP2/443-508/12-2/IR).
Akt założycielski zawarty w ramach procedury przekształcenia jednoosobowego przedsiębiorcy w spółkę z o.o. podlega natomiast PCC według stawki 0,5%. Podstawę opodatkowania stanowi wartość kapitału zakładowego. Od podstawy opodatkowania odlicza się kwotę wynagrodzenia z VAT pobraną przez notariusza za sporządzenie aktu założycielskiego oraz koszty wpisu spółki do KRS. Obowiązek podatkowy ciąży na nowo powstałej spółce z o.o. Rejent sporządzający akt założycielski zobowiązany jest pobrać podatek i rozliczyć spółkę z PCC.
Co z sukcesją podatkową?
Nie jest jasne natomiast, czy spółce przekształconej będą przysługiwały prawa i obowiązki przewidziane w przepisach prawa podatkowego. Kwestia ta nie została bowiem uregulowana w Ordynacji podatkowej. Sukcesję praw na gruncie prawa podatkowego można wywodzić z art. 5842 § 1 i § 2 K.s.h. Stanowisko takie zaprezentował Minister Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską nr 1628. Zdaniem resortu finansów w przepisie tym wyłączono jedynie ulgi wynikające z prawa podatkowego. Pozwala to uznać, że ustawodawca - ograniczając to wyłączenie tylko do ulg podatkowych - nie wyłączył stosowania wskazanej regulacji do innych praw wynikających z przepisów prawa podatkowego.
Z kolei Ministerstwo Gospodarki w projekcie założeń projektu ustawy o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce zaproponowało, aby zapewnić sukcesję podatkową. Jednakże w projekcie założeń projektu z nowym tytułem "ustawy o ustaleniu warunków wykonywania działalności gospodarczej" propozycje te pominięto.
Warto uzyskać interpretację
Organy podatkowe różnie interpretują przepisy dotyczące omawianego przekształcenia. Słuszne wydają się te, które uwzględniają treść art. 5842 K.s.h. Regulacja ta wyłącza jedynie brak przejścia na spółkę kapitałową ulg podatkowych. Tytułem przykładu wskazać można interpretacje indywidualne Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 27 kwietnia 2012 r., nr IPPB1/415-141/12-2/EC (dot. rozliczenia kosztów prowadzonej działalności) czy z dnia 6 września 2012 r., nr IPPP2/443-646/12-2/MM (dot. prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur wystawionych na przedsiębiorcę przekształcanego dokumentujących nabycie towarów i usług wystawionych i dostarczonych spółce po dacie przekształcenia i wystawiania not korygujących).
Jednakże dopóki wątpliwości co do sukcesji prawnopodatkowej, jak również inne rodzące się w odniesieniu do przepisów ustaw o podatkach dochodowych oraz ustawy o VAT co do konsekwencji podatkowych omawianego przekształcenia, nie zostaną rozstrzygnięte przez ustawodawcę czy orzecznictwo, warto być ostrożnym. Zabezpieczeniem dla przedsiębiorcy indywidualnego, planującego dokonać przekształcenia w spółkę zgodnie z art. 5841 i następne K.s.h., jest uzyskanie interpretacji indywidualnej.
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 15.09.2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. nr 94, poz. 1037 ze zm.)
Ustawa z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749)
www.KodeksSpolek.pl - Przekształcanie spółek:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|