Gazeta Podatkowa nr 32 (1489) z dnia 19.04.2018
Przekształcenie spółki cywilnej w handlową
Wraz z kolegą prowadzę działalność w ramach spółki cywilnej. Prawdopodobnie do spółki przystąpi kolejny wspólnik. Chce on jednak, aby była to spółka handlowa, a nie spółka cywilna. Planujemy zatem przekształcić ją w spółkę jawną, ewentualnie komandytową. Czy w procedurze przekształcenia musi wziąć udział notariusz i biegły rewident?
Spółka cywilna może być przekształcona w spółkę handlową. Wymogi proceduralne są różne w zależności od tego, czy będzie to spółka jawna, czy spółka komandytowa.
W pierwszym przypadku formalności są ograniczone do minimum (art. 26 § 4-6 K.s.h. - Dz. U. z 2017 r. poz. 1577 ze zm.). Konieczne jest jedynie dostosowanie umowy spółki do przepisów o umowie spółki jawnej i zgłoszenie przekształcenia do sądu rejestrowego przez wszystkich wspólników. Dostosowanie treści umowy spółki cywilnej do przepisów o spółce jawnej (m.in. art. 25 K.s.h.) może nastąpić w drodze aneksu bądź można przygotować nowy tekst umowy spółki. Wystarczające jest w tym przypadku zachowanie zwykłej formy pisemnej.
Koszty wpisu do KRS przekształcenia spółki cywilnej w handlową to 600 zł.
Z kolei do procedury przekształcenia spółki cywilnej w komandytową stosuje się przepisy dotyczące przekształcenia spółki jawnej w inną spółkę handlową, z tym że skutki przekształcenia reguluje art. 26 § 5 K.s.h. Przekształcenie to może zostać przeprowadzone według uproszczonej procedury, o ile wszyscy wspólnicy prowadzili sprawy spółki (art. 582 K.s.h.). Korzystanie z tych udogodnień proceduralnych wyłącza konieczność udziału biegłego rewidenta, jednak należy liczyć się z koniecznością korzystania z usług rejenta.
W uproszczonej procedurze wyłączone są wymogi określone w art. 557-561 K.s.h. Konieczne jest natomiast sporządzenie projektu uchwały w sprawie przekształcenia z uwzględnieniem wymogów wynikających z art. 563 K.s.h. i projektu umowy spółki przekształconej (tu: komandytowej). Nie ma natomiast potrzeby sporządzania wyceny składników majątku (aktywów i pasywów) spółki przekształcanej ani obowiązku poddania jej badaniu przez biegłego rewidenta. Pozostałe wymogi przekształcenia, poza obowiązkiem sporządzenia projektów wskazanych dokumentów, określone są w art. 556 pkt 2-5 K.s.h. Dwa spośród tych wymogów wymagają udziału notariusza. Po pierwsze, uchwała o przekształceniu spółki musi być umieszczona w protokole sporządzonym przez niego (art. 562 § 2 K.s.h.). Po drugie, umowa spółki komandytowej wymaga formy aktu notarialnego (art. 555 i art. 106 K.s.h.). Konieczny jest także wpis przekształcenia do KRS. Poza tym po uzyskaniu wpisu do KRS na komplementariuszu/-ach ciążyć będzie obowiązek ogłoszenia o przekształceniu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym (art. 570 K.s.h.).
Skutki przekształcenia Z chwilą wpisu do rejestru przedsiębiorców KRS spółka cywilna stanie się spółką jawną/komandytową. Wspólnicy spółki cywilnej uczestniczący w przekształceniu staną się z dniem przekształcenia wspólnikami spółki jawnej/komandytowej. Spółce tej przysługiwać będą wszystkie prawa i obowiązki stanowiące majątek wspólny wspólników (zob. art. 553 § 2 i 3 K.s.h., art. 26 § 5 zd. ostatnie oraz art. 551 § 3 K.s.h.). Stosunki prawne nawiązane przez spółkę cywilną (jej wspólników) nie ustaną, ale będą kontynuowane w niezmienionym zakresie i treści z udziałem spółki przekształconej. W przypadku przekształcenia spółki cywilnej w handlową należy odwołać się do zasady sukcesji uniwersalnej praw składających się na wspólny majątek wspólników i zobowiązań związanych z działalnością spółki. NIP oraz REGON spółki cywilnej przejdzie na spółkę jawną/komandytową. |
www.KodeksSpolek.pl - Przekształcanie spółek:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|